Nastavno na dugogodišnju tradiciju obilježavanja Ljubičastog dana ("Purple Day", Međunarodni dan podrške osobama s epilepsijom, 26. ožujka) u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, 25. ožujka 2022. godine, od 11 do 13 sati u prizemlju Zelene zgrade KBC-a Zagreb zdravstveni djelatnici Klinike za neurologiju, Klinike za neurokirurgiju, Klinike za pedijatriju i Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu održali su Savjetovalište za osobe oboljele od epilepsije i njihove bližnje, poštujući pri tom aktualne epidemiološke mjere vezane uz COVID 19.
Uz pismene edukativne materijale (ističemo knjižicu “Život s epilepsijom“), brošure, usmene savjete i edukativne filmove namijenjene svim uzrastima, javnosti su pokušali približiti osnovne pojmove vezane uz epilepsiju. Podršku djelatnicima navedenih klinika u nastojanju da pojasne probleme ali i mogućnosti oboljelih od epilepsije u ime Uprave KBC-a Zagreb pružila je i Ana Ljubas, magistra sestrinstva, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i glavna sestra KBC-a Zagreb.
Filmovi o epilepsiji i životu osoba s epilepsijom dostupni su na web stranici Hrvatske udruge za epilepsiju, a u suradnji s Udrugom 25.3.2022. od 10 do 13 sati održano je i online Savjetovalište.
Ljubičasti dan je manifestacija pokrenuta 2008. godine s ciljem podizanja razine osviještenosti o epilepsiji na inicijativu tada devetogodišnje djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi. Kao zaštitni znak manifestacije izabrana je vrpca boje lavande koja je i međunarodna boja epilepsije jer se povezuje s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba koje boluju od ove bolesti.
Tijekom svih godina obilježavanja Ljubičastog dana naglasak je najčešće stavljan na važnost edukacije opće populacije radi širenja znanja i formiranja ispravnih stavova o oboljelima, njihovom pravu i mogućnosti da budu korisni i ravnopravni članovi zajednice u kojoj žive. Na tu temu organizirana su predavanja i događanja u velikom broju zdravstvenih i nastavnih ustanova, koje se posljednjih godina samoinicijativno uključuju u ovu manifestaciju. Brojne države svijeta aktivno obilježavaju ovu akciju. Hrvatskoj je ove godine obilježen 13. Ljubičasti dan.
Epilepsija je bolest mozga koju karakteriziraju trajna sklonost nastanku epileptičnih napada te neurobiološke, kognitivne, psihološke i socijalne posljedice recidiva napada. To je ujedno jedna od najstarijih i najučestalijih neuroloških bolesti koja pogađa 1% svjetske populacije i od koje u Hrvatskoj u ovom trenutku boluje oko 40 000 osoba. Karakterizirana je specifičnom i raznolikom etiologijom koja je sastavni dio aktualne klasifikacije Internacionalne lige za borbu protiv epilepsije, kao i komorbiditeti, što je vrlo važno prilikom odluke o daljnjem dijagnostičkom i terapijskom algoritmu za oboljele osobe. Epilepsija nije jedinstvena bolest, čak ni pojedinačni sindrom, već obuhvaća širok spektar kliničkih simptoma - epileptičnih napada, što se može prezentirati osjetnim, motoričkim, doživljajnim i autonomnim simptomima, često uz gubitak ili poremećaj svijesti, odnosno svjesnosti. Ova bolest i danas predstavlja značajan medicinski i javnozdravstveni problem, posebno kod specifičnih skupina bolesnika kao što su trudnice i osobe starije životne dobi. To je također bolest koja velikim dijelom pogađa djecu i osobe mlađe životne dobi, koji uz pravovremeno dijagnosticiranje i liječenje mogu ostvariti zadovoljavajuću kvalitetu života u svim njegovim aspektima. Zahvaljujući napretku dijagnostičkih procedura i terapijskih opcija, danas svjedočimo da se ta bolest kod oko 70% oboljelih može zadovoljavajuće liječiti medikamentoznom terapijom, a kod bolesnika refrakternih na medikamente, neurokirurškim metodama liječenja, gdje je osobito važan individualizirani i multidisciplinarni pristup liječenju.
O navedenoj temi se razgovaralo u HTV-ovoj emisiji „Dobro jutro Hrvatska“, u kojoj su gostovale liječnice neurolozi-epileptolozi Klinike za neurologiju KBC Zagreb - prof. dr. sc. Željka Petelin Gadže, voditeljica Referentnog centra Ministarstva zdravstva za epilepsiju, pridruženog ERN EpiCARE centra, te dr.sc. Andreja Bujan Kovač i dr. Biljana Đapić Ivančić.